eikö täälä ollu joku tuholaistorjuja tai muu joka auttaisygggggggggggggggggggggggggg? :D
meidän kämppään on nyt ilmestynyt tommosia pieniä mustia ötököitä, ei oo mun mielestä siipiä(?), yhden nappasin purkkiinkin :D ne on tosi pieniä, noin 2-5mm eli ei kuulosta torakoilta, joku kuutisen jalkaa :S ne viihtyy varsinkin meidän vauvan tarvikkeissa hyiii! viimeks löyty vauvan makuupussista ja nyt sen ruokalapusta! :S ällöö.. ja sit lattialta jne.. en halua mitään tautia meijän pienelle enkä muullekkaan talolle, asutaan siis 70 luvun kerrostalossa, muutettiin vuosi sitten.. siivotaan noin kerran viikossa, ehkä harvemminkin ja mä oon semmonen imuroia et imuroin aina sohvien alta, listojen päältä mattojen alta jne oikein kunnolla ja teen "alkusiivouksenkin" aina kunnolla... tavarat kyllä menee hetkessä vauvaperheessä pitkin kämppää mutta ei pitäis olla missään mitään paskanurkkausta vuosien takaa.. tämä nyt hieman ohi aiheen joo :D en siis ajatellut osaavani kuvailla itse ötökkää ellei nyt jollain raksuta heti, mutta jos vähän suuntaa antaa ja tiedän että pitäis nähä juu.. ällöttäviä noi ja haluan niistä eroon! maksaiskohan isännöitsijä tuholaistorjujan tai arvioijan jos sitä ees tarvii ja mihin me sit mennään siks aikaa, onks se ihan muutaman tunnin juttu tämmösessä kolmiossa?? :D haluaisin tietää mut en tiä mistä alottaa.. pelkään et näillä on joku pesä täälä apua:S

Vastaa
Listaa uusin ensinoorait:) hyvä että selvisi! nyt kuiva-aineet syyniin ja purkitettaviksi jottei leviä uudestaan:)

ne oli siis riisikärsäkkäitä. hyii jos ne tulee takas.. löysin niitä vessan roskiksestakin varmaan 10 kuollutta!!!! hyiii.. siivottiin ympäriinsä ja heitettiin kaikki avatut pois ja syynättiin avaamattomat ja suihkutettiin raidia.... riiseissä niitä ei kyllä näkyny mut ne on sit varmaan edellisestä... mutta kai ne ny lähti, toivotaan niin..

kaikkiinkannattaa tehdä tsekkaus. eritoten jauhopaketit ja muropaketit, ne kun on niin höttöö pakkausta että siitä hujahtaa vaikka armeijallinen ötököitä läpi vaikkei silmämääräsesti oiskaan mittään. pääpiirteittäin annetaan aina sama neuvo kaikille; eli saastuneet tuotteet roskiin, saatumattomat kuiva-aineet ilmatiiviisiin rasioihin. näin estetään mahdollinen uudelleen saastuminen, tai saastunnan leviäminen ruoasta toiseen. tämä kannattaa tehdä aina jokaisen uuden kuiva-aineostoksen yhteydessä. kotona tarkistus ja purkittaminen. näin mahdollisen uudensaastunnan vuoksi ei tarvihe heittää roskiin kuin yhdenpurkin sisältä:)
käyppä tarkoin läpi keittiönkaapit. pese, purkita ja voit kokeilla raidia. jos ei auta, niin isännöitsijältä pyydät torjuntaa. tai voithan sie pyytää jo nyt vaikka raidittelisitkin:) muista että torjunta suoritetaan yleensä kahdesti, noin kuukauden välein, sillä yleensä munat ovat immuuneja torjunta-aineelle, joten vaikka ötökät kuolisivatkin nyt, niin usein seuraava sukupolvi on jo kypsymässä.

pitääkö avaamattomatkin paketit aina heittää meneen ku meillä on varmaan 50 pussia makaronia :( joo tiedän ettei ne kalliita oo mut kuitenkin :D

vois olla joo kun illalla katoin! :S hyiii.. eli saattaa riittää vaan et heitän jauhot ja semmoset meneen ja putsaan paikat ja si myrkyttelen jolla raidilla näin karkeesti aateltuna? :D

googlaappa maissikärsäkäs. olisiko se?

pikkumamma puhuu asiaa. loppujen lopuksi on aika sama kuinka uudessa tahi vanhassa talossa sitä asuu, ja vaikka kuinka siivoaisi, aina saattaa jotain ilmaantua:)
toivottavasti tunnistus tulee piakkoin ja saatte torjunnankin heti.

nokun ei oo ruoassa tai ruokakaapeissa vaan lähinnä olkkarissa?? noita on täälä selvästi joku populaatio kun samannäkösiä on niin siksi huolestun että onko niitä joku pesällinen piilossa, on meillä ennenkin ötököitä ollut juu mutta ei samaa sarjaa tällä tavalla ja hyiii vauvan tavaroissa! tunnistan kyllä noi jauhoökkömökelit kun niitä joskus porukoilla asuessa oli jos jonkinmoista mutta tää on joku ihan muu, ja joo en ihmettelis vaikka ois banaanikärpänen mutta pitää olla silti tarkkana vauvan takia :D
mutta tosiaan sain vietyä sinne paikkaan sen tunnistettavaks ja tää työntekijä palaa lomalta tiistaina joten sillon joskus tuun ilmottaan et kannattiko mulle nauraa :D

jos sillä jonkinnäköinen kärsä on,niin menisiköhän ihan jonkun kärsäkkään piikkiin:)? kurkkaseppashuviksesi rentokilin sivuilta, löytyiskös sieltä joku kuvaukseen vastaava.
ja kannattaa ihmeessä isännöitsijältä ja taloyhtiöltä kysellä torjuntaa, useimmiten tilaavat paikalle ammattilaisen kyllä, eikä näin ollen laskukaan vältsisti tulisi teille:)
näkyykö niitä ruokakaapeissa? voisivat ehkä olla myös häröjä tai hinkalokuoriaisia?

Onko se Blanco lomalla just ko tarvittais?!?

joo kyllä mulle saa nauraa x)

ja näitä ötököitä on alle kymmenen meillä "vasta" löytynyt puolen vuoden sisään mutta kaikki selvästi samaa perhettä.. hitto kun on taas epäselvää tekstiä :D

olin myös nyt näkevinäni oransseja pilkkuja/läikkiä pari sen selässä? ja sillä on semmonen "kärsä/torvi" josta kasvaa sen tuntosarvet :S se on vaan 2 osanen eli pää+muu ruumis.. ja se näköjään osaa esittää kuollutta :D hyyi.. tampereen keskusta löysin myös semmosen paikan johon saa viedä purkin ötököineen ja ne auttaa tunnistuksessa yms mutten tiä mitä nekään osaa kun ne ei hoida ite torjuntaa..

mikäs toi pikkuturkiskuoriainen on kun se on jonkun nettisivun mukaan aika pieni, just 5mm???

hahah sen siitä saa kun kirjottaa vauva sylissä xD ::D:D yggggggggggg
