Rokote ja raskaus
Moikka. En tosiaan halua mitään salaliitto teorioita tänne mut olen kiinnostunut tietää kokemuksia jos joku käynny ottaa korona rokotteen ja sen jälkee tullut raskaaksi. Oon ottanu yhden ja miehel 2 ja tuntuu ja nyt tärppäsi. Että oletteko käynnyt ottaa toisen rokotteen raskaana? Olisi kiva kuulla kokemuksia ja myös jos joku on synnyttänyt ja kaks rokotet alla. Kuitenki suht uus asia ja yritetty lasta kauan nii en haluis riskeerata mitään ja ku en tiedä yhtää ketä olis synnyttänyt ja kaks rokotet alla

Vastaa
Listaa uusin ensinOtin kaks rokotetta raskausaikana ja lapsi synty ihan terveenä. Toisen rokotteen jälkeen olin pari päivää kipeänä mut en tiedä oliko raskaudella osaa. Eli ihan hyvä on ottaa ne rokotukset.

Olen ottanut molemmat rokotteet raskausaikana. Varasin ajan heti viime kesänä kun sitä suositeltiin myös raskaana oleville. Vauva voi synnytyyäänkin hyvin, ja koronan oireet hänellä jäi (kun koko perhe sairastettiin) parin päivän tukkosuuteen.

Täällä tosiaan vastasyntyneen terveys aivan kunnossa! 😊

Nythän on tullut juttua että ne rokotteet antavat suojan vauvalle syntymän jälkeen, joten kyllä ottaisin kaikki mahdolliset. Kolmannenkin saat eikä tarvitse odottaa kuin sen vaaditun välin mikä 2. ja 3. Rokotuksen välillä pitää olla.
Mielummin rokotteet ja lievempi poteminen ( jos saa tartunnan) kuin pelko veritulpasta, sydän- tai keuhkovaivoista tms. jälkitaudeista.

Ota vaan rokote. Miä sain ekan sillä viikolla kuin hedelmöityin (eli en tiennyt olevani raskaana, mutta väliäkö sillä) ja toisen otin raskauden 2. trimesterillä. Ja sit vielä sairastin lievän koronan tossa H32. Synnytän kohta, voin sit tulla kertoo tuliko terve laps 😀

Ekan otin ennen kuin positiivisen raskaustestin sain, toisen alkuraskaudessa ja kolmannen sain kuukausi takaperin. Nyt raskaus viikko 32 👍🏻

Moi, mulla kaksi rokotetta, plussan jälkeen pari viikkoa siitä otin kolmannen rokotteen. Sisko synnytti marraskuussa kaksi rokotetta ottaneena terveen pojan ☺️

Moikka,
Täällä otettu entuudestaan kaksi koronarokotetta. Plussatestin tein 4vk sitten ja viikko sitten sain kolmannen koronarokotteen.
