Tyttö koht 7 kk eikä juo maitoa

Meillä on koht 7 kk tyttövauva ja ei meinaa juoda korvikemaitoa juuri lainkaan soseiden annon jälkeen. En ole imettänyt siis. Miten saisin vauvan juomaan maitoa soseen lisäksi? Syö hyvin soseita kyllä, jogurtteja, juo velliä ja syö puuroa jne. Niitä Onnin tuotteita. Pitääkö huolestua?? Kiitos vinkeistä! :)

22.12.2016
Ashabellanar
Ashabellanar
1 year, 9-month-old toddler

Samoilla linjoilla misukan kanssa, eli oletko kokeillut pitää pientä taukoa syömisen jälkeen ennen kuin annat maidon? Mulla kohta 6kk poika, syö reippaasti soseita ym. Imetän vielä, mut ruoan jälkeen odotan aina noin puoli tuntia, muuten maito ei maistu. Ruoka-aikaan harjoitellaan nokkamukin käyttöä vedellä, mut ne määrät mitkä menee on tosi pieniä. Meillä poika ei huoli tuttipulloa, mut nokkamuki pehmeällä nokalla on meillä ollut hyvä. ☺

23.12.2016
Rinuda
Rinuda
2 years, 8-month-old toddler

Oletko tarjonnut juotavaa jonkin aikaa syömisen jälkeen? Jos syö paljon, ei nestettä enää oikein mahaan mahdu.

Puuron voit tehdä korvikkeeseen, saisi ainakin sitä kautta tarvitsemansa kalkin.

Lähinnä se korvike olisi tarpeellinen just kalsiumin vuoksi. Ja toki nesteytyksen kannalta. Korvikkeen energiasisällöllä ei kiinteitä syödessä ole enää niin merkitystä.

22.12.2016
misukka
misukka
Tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.
Ladataan...