Laskettuun aikaan enää 1vko
Hei, olen helsingistä ja huomenna on minun syntymäpäivä täytän 21v ja enää viikko laskettuun aikaan. ♡Odotan esikoista♡ Tapahtuu monta ihanaa asiaa samaan aikaan. Aika on mennyt tosi nopeasti en edes osaa kuvitella että pian on synnytys. Ja supistuksiakaan ei ole ollut. En edes tiedä miltä supistukset tuntuvat ehkä saan pian tietää kun sen aika koittaa. Mutta en ole miettinyt kauheasti eikä minua jännitä yhtään, koska en tiedä mitä odottaa. Mutta tärkein asia mitä haluaisin että kaikki menee hyvin ja että lapsi voi hyvin♡ Toivon kaikille äideille/ensisynnyttäjille kaikkea hyvää ja olisi kivaa tietää teidänkin ajatukset ja odotukset/kokemukset.

Vastaa
Listaa uusin ensinIhanaa kun täällä on muitakin jotka kirjoittaa.. On ihanaa lukea teidän kokemuksia ja olen tosi onnellinen kun stemppaatte minua. Saan teiltä voimia♡ heräsin ja oli aluks pakko tulla katsomaan tänne teidän kuulumisia. 😍 Kiitän kaikkia ja tänään tosiaan täytin 21 ja odotan mun lahja joka voi syntyä ihan milloin vain♡ olen onnellinen ja en tykkää miettiä asioita mitä voisi odottaa koska muuten ihminen ei pärjää elämässään. Haluan kaiken tulevan ajan myötä ja yritän parhaani mukaan olla hyvä ja rakastava äiti joka antaa turvallisen kodin ja turvallisen ympäristön. Tällä hetkellä mietin vain prinsessani ja olen ostellut kaikkea valmiiksi hänelle että kun hän syntyy saisin olla vain hänen kanssaan. Nyt nämä viimeiset viikot olen nukkunut huonosti ja vatsa painaa ja vessaan pitää käydä useammin. Ja aluksi oli vaikeuksia nousta kesken unen mutta siihen tottuu nopeesti. Käveleminenkin on vaikeaampaa kuin 1kk sitten. Ja nälkää on nyt enemmän kuin esim pari kk sitten. Mutta olen onnellinen että ei ole ollut supistuksia. Tänään myös tuli täyteen 39rv

Toi on totta mitä Riu sanoi.. Esikoisen aikana on ihan erilailla keskittyä masuun.. Kolmannen kohdalla masuun keskittyminen oli pääsääntöisesti sitä että kunhan vähän suojeli sitä suurimmilta kolhuilta kun joku tulee yht äkkiä hyppään päälle 😂😂
Ja toki kaikki on jo tuttua,eikä uutta ja ihmeellistä niinkuin esikoisen aikaan 😊

Hyvää syntymäpäivää jo etukäteen ja onnellista loppuodotusta. Nauti rauhassa loppuraskaudesta, sitä mahaa kun tulee vielä ikävä. Eikä muut raskaudet ole samanlaisia, esikoisen raskausaika on erityinen 💗

ONNEA!
On hyväkin olla tressaamatta liikoja ja kun synnytystä ei voi kuitenkaan täysin suunnitella,vaan se menee omalla painollaan..
Itselläni ei esikoisen aikana myöskään ollut supistanut yhtään,vaan ensimmäiset supistukset olikin synnytys supistuksia.. Esikoinen syntyi laskettuna päivänä..
Toivottavasti kaikki menee hyvin,kun aika koittaa.. Nuo viimeiset viikot on jännittäviä kun vauva voi syntyä koska tahansa,tai sitten antaa vielä odotuttaa itseään.. 😊

Onnea syntymäpäivien johdosta! Ihanan synttärilahjan saat ihan lähiaikoina.
Sulla on hyvä asenne synnytykseen 👍 Avoimin mielin uutta kohti.
Mä en esikoista odottaessa ollut noin tyyni. Mulla ajatukset risteili ja välillä paniikki iski kun mietin, että miten selviän sen pienen nyytin kanssa.
Mutta hyvin kaikki lopulta suttaantui.
Tsemppiä tulevaan. Pian on pieni aarre sylissä.
