Aivoverenvuoto synnytyksestä

Onko kohtalotovereita tai onko tuttavallesi tullut aivoverenvuotoa synnytyksessä tai heti sen jälkeen? Vertaistukea kaipailen. Eipä löydy tietoa oikein mistään. Ois mukava kuulla, että jäikö mitään pysyvää ja miten nyt menee :)

2.5.2016
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

Ei oo tainnu tupsukorvaa näkyä 🤔

2.4.2018
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

Hei! En ole löytänyt kohtalotovereita. Vaikka en tosin oo kovin hanakasti etsinytkään. Mutta oispa kiva kuulla sinun tarinasi ja miten siitä olet selvinnyt!

18.3.2018
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

Moi merimaaria!
Jokohan olet löytänyt vertaistukea? Jos et, niin etsin itse samanlaista :) sain aivoverenvuodon vajaa viikko synnytyksestä kesällä 2017. Vaihtaisin mielelläni kokemuksia!

14.3.2018
Tupsukorva
Tupsukorva

Oli mahdollisuus puhua asiasta, mutta tapahtu niin paljon rytinällä kaiken näköstä, ettei edes tajunnut kysellä tarkemmin. Nyt kuitenki kontrollikäyntejä missä aion asiasta jutella tarkemmin. Ihan muistilapunlapun oon teheny

2.5.2016
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

Oliko sulla mahdollisuus keskustella esim. sairaalan kuntoutusohjaajan kanssa?
Kannattaa etsiä vertaistukiryhmä.

2.5.2016
PekkajaMatti
PekkajaMatti

Hyvä, että ei ole jäänyt mitään ongelmia.

Ja onneksi siut saatiin heti hoidettavaksi.

2.5.2016
misukka
misukka

Niin ja todella harvinaista, että synnytyksessä ylipäätään tulee aivoverenvuoto.

2.5.2016
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

Itseasiassa synnytykseni oli ihana ja helppo tapahtuma, ponnistusvaihekkin vain 2 minuuttia. Ilmeisesti oli vain heikko kohta mikä nasahti sitte synnytyksessä. Itse voin hyvin, eikä ainakaan toistaiseksi ole mitään tuntuvaa/näkyvää .

2.5.2016
Merimaaria
Merimaaria
3 years, 3-month-old toddler

No onpas ollut hurja synnytys. Vertaistukea ei ole antaa mutta eikös nuo aivoverenvuotojen seuraamukwet riipu eniten siitä missä vuoto on tapahtunut ja kuinka laajasti ollut.

Saattaa olla, että paremmin saat vertaistukea muilta ylipäätään aivoverenvuodosta kärsineiltä. Synnytyksessä tapahtuneet aivoverenvuodot lienevät todella marginaalitapauksia ja lottovoittokin voi olla todennäköisempää kuin vertaisen löytäminen mammapalstalta.

Toivottavasti sulla asiat kunnossa ja voit hyvin.

2.5.2016
misukka
misukka
Tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.
Ladataan...