sähköhammasharja tippui wcpönttöön
Voiko sitä käyttää vielä jos sen pesee ja desinfioi?? Oli meinaa pirun kallis ja harmittaa! :(

Vastaa
Listaa uusin ensinAnelmon tapauksessa pistäisin koko vehkeen vaihtoon, ihan jo mukavuussyistä. Eikä tuo nyt kovin hygieeniseltäkään enää vaikuta jos haisee koko härveli.

Anelmo, mä kokeilisin putsata sitä vain jollain kaikkeen sopivalla puhdistusaineella, jossa joku tuoksu. Meillä ainakin on keittiössä sellainen lapsiystävällinen suihkepullo jotain (pinkkiä nestettä) jolla vedän syöttötuolia ja lapsien ruokailualustoja. Ei siis mikään kamala kemikaalimyrkkypommi. Kokeilisin, koska itse kokisin aika epämukavana sellaisen kompostin hajun hampaita harjatessa.

No en mä ainakaa enää tuossa vaiheessa käyttäis :s ja ei se varmaa oo mukava haistella sitä hajua ku hampaita pesee :D

Kyl tuo on ihan vedenpitävä ja toimii moitteettomasti nyt :)

Kyllä mä uskon et jos sen hammasharjan antaa kuivua niin se toimii koska kyllä se täytyy voida myös pestä. Mulla ainakin se itse konekkin kyllä likastuu niin että sen Huuhtelen

Jos ylittää omavastuun, niin kannattaa kokeilla kotivakuutusta, mutta vain jos on yli omavastuun ja ei toimi.

toi oli muuten misukka hyvä pointti! mä luin oman käyttöohjeet (colgate) ja siinä luki että on vedeltä suojattu muttei vesitiivis. jos tippuu veteen, pitäisi antaa kuivua 24h ennen latausta tai käyttöä.

Mä en käyttäis. Ihan vaan siksi, että elektroniikka ei oikein siedä vettä ja voi olla turvallisuusriski jos/kun sähköosiin on päässy vettä.

Mun mielestä voit käyttää. saahan noihin sitä paitsi kaupasta uuden harjaosan. Mä just pesisin ja deskaisin ja ostaisin uuden harjapään ja käyttäisin kyllä

Ei ollut pöntössä mitään jätöksiä ja vastikää pestykki tuo pönttö :D joo niiy en tajua ketkä voi pitää esim seinällä sellasissa riippuvissa hammasharjapidikkeissä tai lavuaarin reunalla kupissa yyh :D meil ne on kyl ihan vessassa mutta peilikaapin sisällä..

Mä pesisin sen vedellä. Tai just vaikka keittäisin vettä ja kaataisin. Jollen sit vetäis jollain käsidesillä tms. En mä sitä roskiin heittäis, jollei sit pöntössä sattumoisin ollut silloin jotain, jonka kuorruttama tuo harja nyt on.

korjatkaa jos olen väärässä, mut eikö suomessa se vesi ole aivan samaa joka hanassa ja wc-pöntössä? et veden puolesta on yhtä "turvallista" kuin hanaveden juominenkin, ainoo nyt tietty pöntössä on et se seisoo jonkun verran ja jos ei ole puhdas pönttö niin iuh.
mut jos sulla oli puhdas pönttö, niin kyl se kuuma vesi ja desinfiointi ainakin mulle riittäis, kun kyse vaan siitä osasta mikä tulee käteen, ei suuhun. :)

Mä pesin sen kuumal vedel ja oon nyt kolmeen kertaan desinfioinu sen neoamiseptilla... en kyl ota sitä ite enää käyttöö mut mies sanoi et voi herrajumala hän käyttää sitä ku ei se mee suuhu ja se on deainfioitu.. mikä bakteerikammoinen muka xD

Juu siis se pää ei ollut siellä pöntössä säilytän erikseen et vaan se varsi.. siks mäkin mietin että viittiikö tuota käyttää :s

onko siinä sellainen vaihtopää? mie en tiiä kuinka viittisin suuhuni pistää jotain pöntössä käynytä. mutta jos saat jotenkin sen koko muun harjan pestyä ja desinfioitua ja pään vaihat uuteen niin ehkä sitten?

Niin ja siis pelkkä se varsi tippui EI harjaspää! Sitä en suuhuni enää laittais jos ois tippunu :D mutta tuo varsi ei kyl taida ees osua suuhun.
