Miehen työnteko

Heippa kaikille. Mitä ajatuksia tällaisesta: mieheni on yksityisyrittäjä. Firmalla on viime aikoina ollut todella vähän työtä, konkurssi on ollut ajatuksissa useamman kerran. Nyt töitä taas on jonkin verran, mutta kiinteitä kuluja todella paljon. Siksi mieheni ilmoittikin eilen: "Teen kovasti töitä koko kesän ja jätän rahat firmaan." Tuo tarkoittaa siis sitä, että mieheni tekee töitä tietokoneen ääressä tai toimistollaan vähintään 40 tuntia viikossa tuomatta kotiin senttiäkään. Minun palkkani toki on, mutta tuntuu silti todella epäoikeudenmukaiselta!

7.6.2014
odottaja
odottaja

Meilläkin mennyt välillä pidempikin aika, ettei isäntä pystynyt nostamaan palkkaa! Niin kurjaa kuin se onkin, on firman tilillä oltava "puskuria" jonkun verran. Sinä olet onneksi töissä, meillä mies elättää tällä hetkellä. Toivotaan, että päästään taas tästä ajasta yli ja ihmisten ostovoima kasvaa! Tsemppiä!

9.6.2014
Sannukki
Sannukki

Ilmeisesti mies luulee, että pärjätään. Onneksi en ole tuhlaavaista sorttia. Kiitos Jenkku92 vastauksesta ja hyvää kesää sinulle!

8.6.2014
odottaja
odottaja
Tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen.
Ladataan...