Lokakuiset -14!
Lasketut ajat 2014 nonutinn 3.10.14/1 Anjo85 4.10.14/1 Zonja 5.10.14/2 SatakieliSaari 7.10.14/? AiniFlynn 8.10.14/1 aiskriim 8.10.14/? Cubula 8.10.14/1 Irmeli54 12.10.14/1 Jiikoo84 12.10.14/5 Vipe 14.10.14/2 hemuli85 17.10.14/3 Mella_ 17.10.14/2 RJP76 17.10.14/1 Felize 21.10.14 /3 Wonderful052 21.10.14/2 Kamelot 23.10.14/2 Nijava 23.10.14/1 Jusu2 27.10.14/2 Kesche 28.10.14/2 Surunauha 28.10.2014/2 Keisarinna 29.10.14/3

Vastaa
Listaa uusin ensinKiitos

Ryhmä löytyy Valitse odotusryhmä (alasvetovalikko); 2014-10.

Mistä se ryhmä löytyy ?

Ei tunnu, mulla on varmaa vaa paksu mahanahka :D mut eiköhän ne pikkuhiljaa ala tuntua, yleensä ennen rakenneultraa on tuntunut :) me ollaan siirretty juttelu tonne odotusryhmään ku se viimein tuli!

Hei, tunnetteko liikkeitä säännöllisesti?

Joo huomasin nyt et on tullu. Alotan uuden ketjun missä alotuksessa on noi meidän lasketut ajat :) jatketaan siellä juttua!

Kohta sitä ollaan puolessa välissä eikä edelleenkään meille sitä omaa odotus ryhmää!! Laitoin liberolle viestiä että missä se viipyy,en tosin tiedä kuinka yleensä laittavat,mutta syyskuisilla ainakin on ollut oma ryhmänsä jo pitkään..

Juu tännekin kelpaa kumpi vaan.. Pojat oikeastaan on helpompiakin just esim. teini-iässä.. Nyt menin vielä pidemmälle ajassa ;P Mies sanoo että tytöt on helpompia, mutta kysyin häneltä että onko kuullut sen miehiltä vai naisilta ja vastaus oli totta kai miehiltä.. Eli kai nyt isin pikkuprinsessat on helppoja, itsekin olen ollut isin tyttö.. Ja isit ehkä sitten ottaa enempi yhteen poikien kanssa..

Mulla on vieläki tyttöolo mut kyl kolmas poikaki kelpaa kuhan kaikki menee hyvin ja vauva syntyy terveenä :) mut en silti uskalla vielä ostaa mekkoa, no 16.6. sitte tietää ku on ultra :)
Joo, lapset vielä niin pieniä mut silti panikoi jo jostain koulusta :D pitää varmaa jo piirtää omakotitalon pohjapiirros ja päättää seinien värit et suunnitelmat on valmiina ku lapset menee kouluun :p

Heips! Täällä 18+1,neuvolassa kaikki hyvin ja äänet kuultu :)
Me asutaan kanssa kolmiossa ja hyvin on tilaa,vaikka päivisin tossa neljä lasta pyöriikin :) Toki säilytys tilan vähyys välillä nyppii ja jos aikoo samaa työtä jatkaa sitten kun omat alkaa oleen kouluikäisiä,niin oishan isompi asunto kiva sen puolesta että ois niillä sitten oma rauha tehdä läksyjä yms. Mutta tosiaan toi poika täyttää vasta 2,niin ei mietitä koulua vielä :D itse olen lapsuuteni asunut kaksiossa viiden hengen perheessä,joten tilan puuten on vain asenne kysymys ja näin jälkeen päin ajatellen se on hyvä,kun tämä 3 henkeä kolmiossa tuntuu luksukselta :P
meillä ultra tosiaan 5.6. Ja sukupuolta aiotaan kysyä,toisaalta tota tyttö lupausta itsekin toivon,kun poika iloinen virne kasvoillaan kertoo kaikille että vauva on tyttö ;) Aluksi mulla vahva tyttö tunne olikin,mutta nyt taas hiljalleen on kallistunut poika tunteeksi,että en sitten tiedä kumpi on tulossa,kunhan nyt ois selvästi jompaa kumpaa sukupuolta :D
Toivotaan että Nijava on nyt sairastelunsa sairastanut ja pääsee nauttiin odotuksesta täysillä

Zonja, ihanaa et kaikki oli hyvin! :) ja onnea tyttölupauksesta. Voi ku aika menis nopeesti et mäki pääsisin sinne ultraan! :D
Omakotitalo ois kyl hyvä, mies vaan ei oo kovin innostunu vielä velkavankeuteen vaikka onki vakituinen työ. Josko tässä sitten myöhemmin sais sen omakotitalonki ja schipperkejä pihan täyteen :D

Mukava kuulla Nijava, että flunssa ja muutenkin sairastelu alkaa mennä ohitse :) me asutaan nyt kolmiossa, en näe vielä mitään järkeä muuttaa isompaan koska lapset menee kouluikään asti samassa huoneessa, jos kaikki on samaa sukupuolta ni vielä pidempään :D
Täällä alko tänään viikko 16! :) neuvola parin viikon päästä. Ja tänään mennään ostamaan kuopukselle kuravaatteet ja saappaat ja esikoiselle saappaat, kuhan mun äiti herää ku on ollu yön töissä :D

Niinku sanoin ukolle ennen esikoisen syntymää et siitä tulee sun näköses mun luonteella :D kuopus taas on verkkain rauhallisempi ku esikoinen, paitsi nyt on pikku hiljaa alkanu muuttua pirulliseksi uhmaajaksi ja tekee kaiken minkä kiellät ja sit huudetaan ja heittäydytään dramaattisesti ku hän on kohdannut vääryyttä :D mut muuten ollu kyllä tosi helppoja, vauva-aikaki oli tosi helppo.
Meillä esikoinen on syntyny 5.6. ja neuvola on samana päivänä. Sitte 7.6. juhlitaan ja 16.6. on ultra. Neuvola on varmaan sen ultran jälkeen sitten kesäkuussa. Ja mä oon haalinu itelleni ja pojille paljon ohjelmaa kesäksi :D

Eikös lapset ja eläimet olekin aika samanlaisia :D Ainakin silloin kun poika oli siinä vuoden kummallakin puolen,niin käskyt oli hyvin samanlaisia.. Kerran en muista mitä pojalla oli kädessä ja siinä oli sitten myös koira jolle sen omistaja sanoi "irti" kiellon,niin sekä koira että poika irrotti otteensa kumpikin omasta esineestään :D Meillä on kanssa toi rajat ja rakkaus,eli paljon saa tehdä ja paljon höpsötellään eri asioissa,mutta jos jotain sanotaan,niin se sitten pitää.. Musta suurin virhe on antaa periksi sen jälkeen kun on jo kieltänyt,silloin oppii että kiukuttelemalla saa äidin ja isin mielen muuttumaan.. Meillä pojalla ei koskaan ole itku ja kiukuttelu auttanut,niin ei sitä vaivaudu usein tekemään ja kun ei ilmeisesti luonteeltaan ole voimakas tahtoinen..
Zonjalle tsemppiä ultraan ja toivotaan että lapsi on yhteistyöhaluinen
Keisarinna,onko teillä pirskeet milloin? Meillä poika on syntynyt 10.6. Meillä on pojan neuvola 4.päivä,ultra 5.päivä ja sitten mun neuvola 11.6 eli siihen kesäkuun alkuun kyllä tekemistä riittää ;P

Mä oon kasvattanu koiran samalla tavalla ku noi pojat :D mä oon tosi johdonmukanen ja voimakastahtonen ja noi on tollasia lössyköitä, varsinki koira :D sikshän esikoisen kanssa uhma oli olevinaan kamalan hankalaa ku oliki toinen samanlainen ku mä vastassa. Mut rajoja ja rakkautta, sekä lasten että eläinten kasvatuksessa :)
Mulla on neuvola vasta 28.5., halusin kyl aikasemmin käydä mut ei oo vapaita aikoja. Tai sit käy iltapäivällä ja kysyy onko sillä tätillä hetki aikaa et voisko sydänääniä kuunnella.
Rakenneultraki on kesäkuun 16.päivä. Sinne asti pitäs vielä malttaa. No, onneks kesäkuun alussa on synttäreiden järjestämistä ja juhlimista ni aika menee nopeesti :D Zonja tule sit kertomaan miten rakenneultrassa meni :)

Eli meilläkin on vielä toivoa toisesta helposta lapsesta :D onhan se paljon asenteestakin kiinni ja kasvatuksen johdon mukaisuudesta että kuka on helppo ja kuka vaikea.. Musta lapsi on helppo vaikka joskus olisi kiukkuinen,kaikkihan me joskus ollaan..
Mulla viikkoja 17+5 ja liikkeitä kyllä tuntuu,mutta saattaa mennä aina välillä useampi päivä ettei tunnu tai sitten tuntuu just kun jotain tekee ja sitten kun kuulostelee että nytkö se liikkuu niin ei sitten mitään.. Ylihuomenna ois neuvola..
Mitenkäs surunauha jakselee? Luin sun kuulumisia tuolta muualta Silloin.. Miten on nyt arki lähtenyt rullaamaan?

Meillä on molemmat helppoja, vaikka kuopuksella on nyt uhmailun takia kovempi luonne. Saa nähä tuleeko tästä tirriäisestä yhtä helppo :D
Surunauha, hyvin menee. Viikkoja kasassa 15+5 (ultran mukaan 15+6) ja pikkuhiljaa alkaa tuntee potkuja eikä ne oo enää sellasta tökkimistä ja muljahtelua. Tuntuu vaa ku oottaa niitä liikkeitä ni niitä ei ikinä tunne ja sit ku painaa tukka putkella ni tuntee sellasen potkun ja ku jää kuulostelemaan ni ei mitää taaskaan :D
Miten sulla menee? :) liity facebookin ryhmään jos oot siellä, felizelle täytyy kyl lähettää sähköpostia ni lisää sit.

Moikka pitkästä aikaa :)
Mitäs eille kuuluu?

Mäkin jo aikasemmin hommasin meille sen sisaristuimen noitten vanhojen ratasistuimeen ja ajattelin että kun on kova koppa, niin lapselle voi vaikka jonkun lankun hankkia ja voi siinä päällä tarvittaessa istua, mutta päätin nyt pelata varman päälle kun pojalla reuma todettiin, niin ikinä ei jalkojen kuntoa tiedä.. Tällä hetkellä kävelee tosi reippaasti ja pitkiä matkoja ikäisekseen, saati sitten ottaen huomioon, että on vielä vähän tulehdusta nilkoissa, mutta tulee aina välillä niitä huonompiakin päiviä ja esim. kaupassa jos seisoskelee ja kävelee paljon (kun käydään isossa kaupassa) ja jos jään pidemmäksi aikaa jollekin hyllylle miettiin, niin poika kyllä mielellään istahtaa johkin hyllyn reunalle.. Meillä ei onneksi ole ongelma vierellä pysyminen, sen poika oppi silloin kun jalat lähti paraneen ja into kävellä oli ihan valtava, niin aina jos ei totellut käskyjä joutui rattaisiin mikä oli hänelle kamala rangaistus, niin ei tarvinut montaa kertaa rattaisiin laitta kun oppi.. Se on hauska kun lasta pystyy ohjaileen täysin käskyin, kun sanon "odota" niin lapsi pysähtyy kuin seinään ja käden antaa aina käskystä, niin ruuhkat ja tienylitykset menee turvallisesti.. Tosin en tiedä miten sitten ois oppinut jos ois ollut mielissään rattaisiin pääsystä.. :)
Toi poika on nyt muutenkin niin yli kiltti ja helppo kaikessa, että mua pelottaa millainen piru tästä seuraavasta tulee.. Kaikilla kavereilla joilla esikoinen on ollut edes puoliksi niin helppo kuin meillä, niin seuraava on ollut sellainen riiviö että alta pois ;P Se on kuulemma luonnon joku juttu, että eka lapsi on helppo, jotta ihmiset hankkis enempi kuin yhden.. Mutta siis kauhu kakaraa odotellessa ;)

Meil on ihan tavalliset double swingit. Pitää ottaa kuvat ja kaupitella. Ensin tosin pitää korjata jarru siitä, tai siis toisella puolella siinä on jarru mut toisesta se on menny rikki ku on vaa muovia tosiaan mut pitää koko helvetin systeemi vaihtaa. Kyl ne varmaan tollasinaki menis jonain mummolarattaina, muuten varmaa antaisin niitten olla mun vanhemmilla ja hommaisin meille omat mut ei niittenkää autotallissa oo älyttömästi tilaa joten niistä ois ennen uusien tuplien hommaamista päästävä eroon. :D muuten pärjättäis varmaan yhdistelmillä pelkästään mut kuopus ei vielä oikein jaksa kauhean pitkiä matkoja kävellä ja se meno on sellasta et ollaan kaikkialla muualla paitsi siinä vaunujen vieressä, esikoinen sentään pysyy vaunujen vieressä ja pitää kiinni. No, josko alkais nyt kävelyttää ja kattois mikä on syksyllä tilanne.

keisarinna: millaiset carenat teillä muuten on? En tiedä ootko lukenut tota kirppis ketjua,mutta siellä tuvitus kyselee carena double wing evo 2 rattaiden perään,haluais ostaa.. En tiedä menikö toi rimpsu täysin oikein,mutta ajattelit että jos teillä juuri sellaiset sattuu olemaan.. :)

Keisarinna: joo just sellaista pehmeää kantokoppaa meinaan.. Ostin ne itse noin 8kk sitten käytettynä yhdeltä tutulta ja maksoin 250€ ja meillä niitä on käytetty lähinnä kerhomatkalla 1-2 kertaa viikossa korkeintaan eli aika vähän,en edes kunnolla ole kerennyy perehtyyn kaikkiin toimintoihin :) eli hirveän mielelläni en paljoa halvemmalla myis 200€ olen pyytänyt.. Ne on vuodelta 07 ja maksoi uutena reilu 700,mutta ei ole siis ollut käytössä koko aikaa tuosta.. Edellisellä oli käytössä ehkä noin vuoden ja meillä ollut nyt.. Toki edellisellä satunnaisessa käytössä varmaan pidempäänkin.. Niissä on kääntyvät etupyörät,jotka saa lukittua ja ne pitäisi saada joko kasvot tai selkä menosuuntaan (itse en tosin ole kääntänyt) ja harmaa on väri.. Junan ovesta olen niillä ainakin mahtunut,en tosin tiedä että oliko normaali kokoinen ovi kun "perhe vaunu" oli kyseessä.. Noi kääntyvät pyörät on kyllä ihan ehdottomat tuplissa,on paljon kevyemmät kääntää..
Meillä on miehen kanssa välillä kausia että kummallekaan ei mikään ole hyvä.. Toinen jos yrittää niin toinen on möksö ja sitten kun toinen kyllästyy mököttämiseen,niin toista ei enää huvita.. Mutta ne on onneksi ohimeneviä aikoja eikä meillä kauhean pitkäkestoisia :D

Zonja, eiköhän tää tästä. Kuhan löytäs sen yhteisen sävelen taas. :)
Felize, mihin meet töihin? :) mua houkuttais hakea kesätöitä mut en varmana saa.
Ja hyvää äitienpäivää! :) me viedään tänään myöhemmin mun äidille kortti ja esikoisen valitsemat ihonhoitotuotteet :D torstaina lähetettiin miehen äidille samanlainen paketti, saa sen tosin vasta alkuviikosta.

Heippa ja hyvät äitienpäivät!
Meillä kaikki nukkuu, mut mua ei väsytä. Kohta ois viikkoja 17, enään 3 viikkoa ultraan :) Muakin sattuu selkää, tosin nostamiset ei vaikuta siihen. alaselän oikealta puolelta 2cmx2cm alalta sattuu julmetusti aina välillä, ei kärsi ottaa oikealla jalalla oikein askeltakaan. Menee iteksiään sitten ohi, tosi kiva kun aloitan työt kahden viikon päästä niin jos siellä alan välillä tippumaan kontalleni XD

Tarkotat sä sitä koppaa? Me ostettii noihin carenan tupliin emman pehmee kantokoppa et periaatteessa ei tarttis ku vaunut hommata mut pitäs korjata jarru noihin carenoihin ja myydä ja josko löytäis jostain kivat. Ellei, ni käytän carenan tuplia edelleen. :D paljolla te myytte? Tottakai carenan ja teutonian on vähän eri hintaluokkaa mut mielenkiinnosta kysyn paljolla myytte. Jossain tori.fissä myydään noita carenan tuplia muistaakseni 250e mut mä myyn ne halvemmalla kyl. Löysin halvalla tästä läheltä brion tuplat mut haistelen vielä ilmaa :D
Meillä on jonkinsortin kriisi tuon ukon kanssa nyt. Kaikki tuntuu olevan vaikeeta eikä mikää oo hyvin, kummaltakaan puolelta.

Ja tosiaan se että pussi puuttuu tekee niistä ehkä vaikeammin kaupiteltavan,koska aika moni hankkii tuplat jo vauva vaiheeseen eikä vasta sitten kahdelle isolle,ellei just joku perhepäivähoitaja niitä tarvitse.. :)

Meillä on teutonian tuplat,niihin ei vain valitettavasti ole vauvalle sitä koppaa/pussia,kun on meillä ollut käytössä kahdella alle 2 vuotiaalla.. Siksikin laitoin vaihtoon,kun niihin pitäis kuitenkin pussi hommata ja ajattelin että kai sitä vois saman tien ostaa sitten sellaiset vaunut missä on kaikki mitä haluaa,vaikka toki kalliimmaksi tuli kuin pussin osto :D
Meillä kanssa esikoiselle hankittiin yhteen sopivat kaukalo ja matkarattaat ja oli kyllä tosi kätevä systeemi! Nyt vaan tosiaan se kaukalo ei sovi noihin uusiin ja vaikka ihan kaupassa ei tarvis pojan päästä rattaisiin,niin mietittiin sitten jotain reissuja joissa pidempään pitää jaksaa kävellä tai seistä,niin niissä ois kiva että poika pääsee kanssa kyytiin.. Ja toinen tosiaan se että jos pidettäis vielä erikseen ne matkarattaat sen takia että kaukalo menee niihin,niin ois kolmet rattaat ja meillä ei ole kauheasti tilaa säilytellä.. Toki meillä nytkin on kolmet,mutta silti :D

Minkälaiset tuplat teillä on? Mä halusin vaihtaa noi carenan tuplat johkii muuhun mut en sit taas tiiä onko järkevää ostaa uusi tuplia vaikka käytettynä löytäs :D ja meillä on matkarattaat ja yhdistelmät. Ja matkarattaisiin menee kaukalo joten se on kauppareissuilla ahkerasti käytössä taas kaukaloiän :)
Hitsi ku tekis mieli karkkia :D taidanpa kävellä kauppaan.

Nyt vaan odotellaan että ne tulee ja sitten mietitään säilytystä,kun meillä tosiaan edelleen on se vanha kaukalo ja siihen matkarattaat ja lisäksi meillä on vierekkäin olevat tuplat (ollut mulla työn takia jonkin verran käytössä) ja ne pitäis saada alta pois,rupee säilytys tila loppuun,kun sitten on neljät rattaat/vaunut :D

Mulla selkä kesti koko esikoisen odotuksen,nyt välillä jos kauan makaa selällään sänkyssä tai sohvalla sellaisessa puolimakuu asennossa,nii saattaa tuntua alaselässä,muttei nostellessa tai muuten.. Ja kai se voi alkaa reistaa kuinka aikasin tahansa,kun voihan. Se reistata ilman raskauttakin :) eli en usko että neuvolassa sanotaan,että "älä nyt vikise,katsotaan sitten kun maha on kasvanut lisää" ja onhan se vyö hyvä hommata ajoissa,eikä turhaa romuttaa selkää ensi ,koska sitten ei enää välttämättä vyö paljon helpota..
Me käytiin tänään vaunu ostoksilla :) Hankittiin sellaiset mitkä ei ole juurikaan yhden lapsen rattaita isommat,mutta johon saa vauvalle kovan kopan ja pojalle kunnon istuimen,jossa voi nukkuakin.. Kävi vielä niin hyvin,että niihin sopi meidän jo olemassa olevien rattaiden koppa ja ois sopinut periaatteessa istuin osakin,mutta ostettiin sen mallin istuinosa,koska se oli siihen parempi ja sievempi,sen isomman kanssa ois saanut vähän taistella.. Sitten uusittiin vielä kaukalo,jotta saadaan se siihen samaan ratas runkoon,niin reissussa saa vauvan suoraa kaukalossa rattaisiin ja poika pääsee silti myös istuun tai nukkuun.. Kokeilin kaukaloiden tilavuutta esikoisella ja jotenkin järkytti että sekä kilojen että pituuden puolesta meidän kohta 2 vuotias menisi vielä kaukaloon.. Ehkä ei myydäkkään vanhaa kaukaloo,vaan kuskataan sitten molempia kaukalossa ;P
Mä rakastan vauvan tarvikkeiden ostoa ja vaikka meillä on sisaristuin meidän rattaisiin,niin löysin sata perustetta uusien ostoon.. Suurimmat syyt oli just että haluan käyttää sitä meidän ihanaa kovaa koppaa ja että pojalle tarvii olla istuin jossa on hyvä nukkua ja lepuuttaa jalkoja ja toki just toi että vauvan saa kaukalossa rattaisiin,mutta myös pojalle ois niissä tilaa :)

Kyllä tää selkä on kestäny, välillä sattuu just alaselkään mut yrittäny nyt vielä pärjäillä venyttelemällä. Mä en tosta vuokrauksesta osaa sanoa mitään, mut esim. facebookin äitiysvaatekirppareilla niitä myydään käytettyinä. Kannattaa tietenki jostain tarkastaa suuntaa antava hinta uutena ku jotku myy kirppiksillä käytettyä tavaraa uuden hinnalla et sen jälkee se on melkein sama ostaako uutena vai käytettynä jos siinä ei oo hinnallisesti kauheesti eroa. käytetty on kuitenki aina käytetty vaikka ois vaa pari kertaa käyttäny. Eikä niistä tavaroista pääse eroon jos ei myy halvalla, monikaan ei vaan tunnu tajuavan sitä. :D Mulla ois vissiin kolme pussia pieniä vauvanvaatteita jotka oon aatellu antaa eteenpäin ja isommat koot tietenki myydä mut ei ne pienet tunnu kelpaavan kellekään ees ilmaseks. Oon nimittäin keränny yhteen äitiyspakkauksen laatikkoon vaatteita mitkä säilytän ja niissä on sen verran vaatteita et pieni pärjää kyllä :) eikä neuvolatäti pidä sua idioottina, mäki valitan omalleni aina kaikkee maan ja taivaan väliltä :D

Joo, jumppailu autto. Oon kyl jatkanu sitä et teen niitä vieläkin, en toki joka päivä mut sillon tällön. :) ja kuopusta pelotti pienenä kaikki uusi, huus ihan kauheesti ku piti opettaa tulee seisonta-asennosta polvilleen ettei kaadu vaan miten sattuu mut sitte ku tarpeeks kauan niitä jalkoja väkisinki väänteli koukkuun ja poika hokas et eihän tää oo niin pelottavaa ni alko sujua. Meillä opittiin tammikuussa muistaakseni kävelemään vasta. Fysioterapeutin takaraja oli 1,5-vuotiaaks mennessä jos ei kävele ilman tukia ni aletaan opettamaan mut onneks lähti sitten. :)
Isompi poika on ollu kauheen kiukkunen tänää, nukahti äsken sohvalle ja vein makkariin vähän rauhottumaan sitten ku pienempi huitas päähän ku makas niin sopivasti tossa sohvalla. Ja sitähän mun piti muutenki tänne tulla kertomaan et mun pahoinvointi on palannu, lievänä tosin eikä onneks joka päiväsenä mut silti. Ja tein huvikseni sormustestin mahan päällä ja sen mukaa tulis tyttö ja kiinalainen raskauskalenteri povaa taas tyttöä :D no, kohtahan sen näkee ostaako mekon kotiintulo vaatteeksi vai bodyn ja housut :)

kirjotinpa silti pitkästi,vain kahdessa osassa :P

Niin ja noista lapsista että onhan ne tosiaan niin erilaisia ja vaikka joskus malttamattomana odottaa jotain uutta oppia,niin totuushan on että eipä sillä enää myöhemmin ole mitään merkitystä kuka on sanonut ekan sanan 1v ja kuka 2v ja kuka on oppinut käveleen 8kk ikäisenä ja kuka vasta puolvuotiaana.. Toki ne on tärkeitä etappeja ja itse olen vauvakirjaan ylös merkannut,mutta siis se ei ihmisestä huonompaa tee että on lapsena oppinut hitaammin kuin muut :D
Ja Keisarinnalle,hauska kuulla ettei heikko niskan kannatus pojassa enää näy,on ilmeisesti jumppautunut kuntoon :) Ja lapsethan on muutenkin sitkeitä eikä niiden menoa pikkujutut haittaa.. Me aikuiset ollaan paljon heikompia ja ei opita enää uusia temppuja,etenkään jos on pienikin syy olla oppimatta tai asia on hankala.. Meidän pojan kohdalla ainakin mietin kun jalkojen tila selvisi niin pahaksi että "miten ihmeessä toi lapsi kävellä toohottaa hymy korvissa" eipä hirmu moni aikuinen olisi kävellyt askeltakaan saati hymyssä suin.. Mutta eipä lapset ikinä oppisi liikkumaan jos olisivat aikuisten kaltaisia ;D

vastailin jo eilen pitkät pätkät,mutta sitten joku meni vikaan ja teksi poistui muttei tullutkaan silti ketjuun,minne lie lähti bitti avaruuteen,mutta kyllä ärsytti,joten nyt lyhyesti ellen taas ala jaaritella..
Siis mulla on kanssa toi hämmästys siitä kuinka pitkällä ollaan.. Mullakin johtunee siitä että edellisen keskenmenon takia odotin sinne 10+5 viikolle ennen kun uskalsin edes ajatella raskautta (toki söi ja eli sen mukaan että on raskaana) ja siitäkin eteenpäin oli epävarma ennenkuin ultrassa näkyi täydellinen vauvan alku 13. viikolla.. Eli periaatteessa siitä asti on vasta odottanut vauvaa ja kauhistellu kuinka pitkällä on.. Välillä kun iltaisin maha pömpöttää niin kauhistelee että voiko jo näkyä näin,sitten muistaa viikot.. Ja sama kun ekan kerran liikkeitä tunsi,niin ajatteli ettei ole mitenkään mahdollista.. Mulla siis puoli väliin vajaa 3 viikkoa kun nyt viikkoja 17+3 :)

jusu, joo ei siitä liian vakavaa kannata tehä. Petyn tietenkin jos ei pärjätä mutta se tuomari kyllä aina kertoo niille missä meni vikaan ja mitä voi tehä toisella tavalla seuraavalla kerralla. Mä menin sit ilmottaan ton elokuussa järjestettävään Maailman Voittaja-näyttelyyn, joka järjestetään tänä vuonna Suomessa. Saankohan säälivoiton ku ison mahan kanssa siellä juoksen xD tuomari varmaa kattoo et joo annetaan ton voittaa ku voi ottaa liian raskaasti häviön raskauhormooneissaan xD no ei, hieno kokemus siitä varmasti tulee ja ehkä myöhemmässä vaiheessa uskallan sitten ihan ulkomaille asti näyttelyihin. :) (ehkä sit ku toi koira on veteraani :D)

Okei. Mullaki alkaa varmaan tuntuu tässä parin viikon sisällä kunnolla liikkeet, yleensä ennen rakenneultraa kuitenkin oon jo tuntenu niitä joka päivä :) Huimaa et viis viikkoa enää ja oon jo puol välissä tätä raskautta! :D

No meillä ei sanota ees montaa sanaa. Ja korvatulehduksia on ollu tasan yks mut korvat pitäs mennä terkkulaan puhdistaan ku viime neuvolakäynnillä ei nähny korvaan ku oli kuulemma vaikkua niin paljon. Josko se johtuis siitä ettei paljoo puhu jos se vaikku painaa jotenki tuolla. Tosin liikkumaan lähtöki oli fysioterapeutin ansiota, ku kuopuksella oli heikko niskan kannatus eikä jaksanu vetää sitä päätä mukanaan ku käsistä vedettiin et voi olla et johtuu tostaki. Nyt tosin ku juoksee, ni ei huomaa kyllä et joskus heikko niskan kannatus ollu :D meillä esikko ku sano ekan sanan 9,5kk iässä, ni ei oo sen jälkeen hiljaa ollu ja puhuu koko ajan. Nii nää vaa on erilaisia. :D
Mulla ei vieläkään tunnu joka päivä noita liikkeitä mut kyllä tässä ehtii niitä vielä tuntea :) mikä viikko sulla Zonja on menossa? :)

Keisarinna: Joo näyttää kyllä ihan tutulta koiralta,että on tullut nähtyä tollasia.. Nii joo, en tajunnu sitä että eihän nyt 9kk ole paljon ja tosiaan on ikärajoitukset ja sellaiset :D Niin se hauskanpitohan siinä tärkeintä on.. Tai kyllä jotkut on vaativia ja jopa vaihtaa koiran, jos ei ole näyttely kelpoinen tai on muuten huono näyttely koira..
Zonja: Kiva että pääsette yhdessä reissuun, ajattelinkin ettet varmaan noin pientä jätä viikoksi, mutta kysyin ettei tule vahingossa syyllistettyä tai tuomittua ;) Itse ei varmaan reissusta pystyis nauttiinkaan, kun miettis miten pieni pärjää..
Meillä poika on lauantaina tasan 1v 11 kk eli kesäkuussa täyttää kaksi.. Ymmärrys on ehkä ikäistä korkeammalla tasolla (siis mitä tässä nyt on lähipiirissä muutama johon "verrata") mutta puhe sitten ehkä normaalia alemmalla tasolla.. Siksi välillä hämmästyy että ai toi tonkin ymmärsi, kun kaikki ymmärrys ei tule edes julki juuri sen puheen puuttumisen takia.. Meillä kyllä poika suht monta sanaa osaa niin että muutkin ymmärtää, sitten on sanoja jotka on lähelle oikeaa ja sitten on niitä ihan omia sanoja.. Välillä yllättää kahden sanan lauseella, muttei suostu toistamaan.. Meillä pojan puhe on kehittynyt muutenkin vähän hassusti.. vähän alta vuoden ikäisenä alkoi hokea sanaa "kakka" ei tietenkään niin että olisi sen ymmärtänyt oikeaan paikkaan laittaa, mutta hoksasi selvästi että nyt tää on joku kiva sana, no se jäi sitten pois ja jossain vuoden paikkeilla tuli mm. äiti, joka myös jäi pois ja uudestaan opittuna se onkin "äätä" (jos käskee sanomaan äiTI, niin sitten se tulee sieltä oikein) sitten poika oli 1v 4kk kun sanainen arkku aukesi, sanoi mm. "avaa" "auto" "auta" "halaa" "kala" ihan selkeästi ja jopa sanoi pyytäessään apua purkin kannen kanssa "äiti avaa" ja minähän jo innostuin että no nyt alkaa puhumaan, mutta ei sanat katosivat taas, avaa tais olla ainoita jotka jäi.. Sitten noin 1v 7kk tuli uusi tälläinen vaihe eri sanoilla ja taas ne hävisi.. Nykyäänkin kala jonka on osannut jo sanoa on "kakka" samoin rekka on kakka ja rakas on "kaaka" :) Jotenkin vaan ihmetyttää että miten ei voi osata sanoa sanaa jonka on joskus osannut, ei vaikki kuinka yrittäis.. Nykyään meillä sanotaan selkeasti "isi" "hei hei" "kukka" "joo" "ei" "äiti" (jos siis keskittyy sen sanomiseen) ja "avaa" niin ja "vauva" ja "tyttö" Muut on sitten joko ihan ihme väännöksiä tai sitten sellaisia jotka selkeästi muistuttaa oikeaa sanaa.. Ja monet asiathan poika ilmaisee ääntelyllä eli mikä jokin asia sanoo.. Ai niin ja kerran poika sanoi roska-autosta että "tokka-auto" ja olin hämilläni ja innoissani, no eipähän ole toista kertaa sanonut, hädin tuskin edes pelkän auto sanan, joka sekään ei ole selkeä.. Aluksi ärsytti hirveästi että meni takapakkia aina, mutta nyt on jo tottunut ettei odota liikoja,vaan varautuu että sanat voi kadota..
Luin jostain että tulehdukset voi hidastaa puheen kehitystä eli esim. jos lapsella on paljon korvatulehduksia, niin puhe voi viivästyä.. Mietin sitten että meillähän pojalla oli periaatteessa koko elimistö tulehdus tilassa ja noi puhe jaksot ajoittui aina sillei että paikallis hoidoista oli kulunut hetki eli tavallaan tulehdusta ajatellen rauhallisimpaan aikaan ja sitten taas kun tulehdukset alkoi jyllää niin sanat katosi, että voisko toi sahaaminen johtua siitä vai onko vaan sattunut ajat tollei.. Nimittäin nyt kun tulehdukset on laantunut ja tasaantunut, niin noi sanat on pysynyt ja hiljalleen tulee uusia ilmaisuja.. Reumalääkäriltä kysyin, mutta ei se sanonu juuta eikä jaata, sen verta sanoi, että kyllähän se voi jonkin verran vaikuttaa ainakin sen puolesta, että lapselle se on iso asia kaikki hoidot ja systeemit, niin voi puheen opettelu jäädä kakkos sijalle.. Ja sanoi sitten vielä että kyllä neuvolassa sanovat on on huolen aihetta.. Ja tuskin on, kun selvästi kuitenkin ymmärtää ja osaa joitain sanoja ettei ihan mykkä ole.. Mulla on sitten 3kk vanhempi tyttö hoidossa ja sehän jo pitkään puhunut kuin papupata pitkiä selkeitä lauseita, niin siksikin tuntuu että poika on jäljessä, mutta eipä nää lähipiirin muutkaan 2 vuotiaat pojat juurikaan puhele :)
Anteeksi taas pitkä rönsyilevä teksi, joka ei edes liity odotukseen millään tavalla ;P

Vipe ja Zonja, joo ei toi schipperke sano oikeen kelleen muulle ku belggarikasvattajille ja muille skippikasvattajille ja omistajille jotain mut sit ku sanoo et laivakoira ni alkaa raksuttaa niilläkin jotka ei schipperkeä tiedä :D no me ollaan vasta alotettu tää näyttelyissä käynti ku ikää ei vielä ole et ens vuonna mennään jo paljon enemmän ja useemmin ku ei oo noita ikärajoituksia. Voitti toi koira ekassa näyttelyssään kunniapalkinnon ja oli ROP-pentu eli rotunsa paras mut me oltiinkin ainoat ni ei silleen tullu kilpailua, näis myöhemmissä näyttelyissä on sit jo muita ni on kilpailutilanne. Vaik ei mua haittaa vaikkei aina voiteta eikä kyllä voitetakaan ku on muita jotka voi tehä kävelyt ja muut paremmin mut ainaki on hauskaa :D
Meillä ei kans kuopus puhu, esikoinen sitäki enemmän :D mut kyllä se sieltä pikku hiljaa tulee se puhe. Ymmärtää kuitenkin ja koko ajan kuulee puhetta et saa nähä millon sananen arkku aukee.
ja tänää alko rv 15! :)

Zonja,kiva että teillä on yhteistä aikaa ja mahdollisuus reissata ennen vauvan syntymään.. Oletteko ihan kahden menossa vai lähteekö esikoinen mukaan..? Minäkään en ole käynyt Portugalissa,joten ei valitettavasti ole kokemuksia jaettavana :)
Keisarinna, ei kyllä toi koirarotu sano itselle mitään,pitää varmaan googlettaa,voihan olla että kun näkee niin on ihan tuttu koirarotu.. Käyttekö usein näyttelyissä vai silloin tällöin..?
Niin harvemmin työnimea keksimällä keksitään,jostain se putkahtaa jos on putkahtaakseen ja jos ei,niin sitten ei.. Meillä oli esikoisella heti työnimi,mutta tälle toiselle se tuli tossa ihan vähän aika sitten.. Ja esikoinenkin tosiaan tajusi pian että siitä tuli nyt nimi vauvalle,kun jos kysyy että kuka on pöpi,niin hän näyttää mahaani ja sanoo "vauva" :) josta tuli mieleen että on jännä että vaikka poika osaa selkeästi aika vähän sanoja,niin silti äitinä ymmärrän paljonkin ja pystytään jo keskusteleen :) Ja sitten kun selittää jotain tilannetta muille,niin saattavat saada käsityksen että poika puhuisi jo selkeitä kokonaisia lauseita.. ;D Tänään pojalle tuli yht äkkiä isi mieleen ja kun kysyin että missä isi on,niin poika näytti ja "kertoi" että isi on oven takana.. :D Kyllähän se sieltä aina jossain vaiheessa päivää ilmestyy,mutten tiennyt että seisoo siellä koko päivän ;P en tiedä ymmärsikö kun selitin sen olevan töissä että ei ole oven takana.. Varmaan vähän vaikea käsite..

Vipe, meillä on just loppumassa ton vanhemman pojan uhma. Tulee kesällä 3v. :D ja nuorempi on ilmeisesti alottamasssa ja sitte se alkaa kunnolla varmaan ku vauva syntyy, samalla tavalla tais käydä tuon vanhemman kanssa. Nyt on kyllä jo teatraaliset heittäytymiset ja huutamiset ihan tuttua et päästän toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos :D Nuorin siis 1v8kk nyt.
Mäki äsken ku makoilin tossa kuopuksen nukkuessa ni tuntu muljahtelua mut musta tuntuu et istukka on edessä tai sit tää tyyppi potkii selkään melkein koko ajan tai ei vaan potkut osu kunnolla et ne tuntis :D Ja tuosta työnimestä, mies nyt ei sellasista piittaa ja mä oon miettiny et mikä ois sopiva. Esikoisella ei tainnu olla ja kuopus oli raskausajan mönkiäinen. Eiköhän se tässä kohta tule se idea et mikä se vois olla :D Mä inhoon yllätyksiä ja yleensä jos mies sanoo et on tilannu jotain mut ei kerro et mitä ni esitän välinpitämätöntä jos se menis lankaan ja kertois :D
Ja meillä on schipperke, tollanen 9kk ikänen koirapoika :)
Zonja, varmasti tulee kivaa! En oo ite käynny ku Kanarian saarilla ja mies Edinburghissa, miehen kanssa ei olla käyty vielä missään yhdessä, ois se kyl kivaa :) meidän piti mennä joku viikonloppu johku hotelliin mut ei me sit olla päästy lähtemään, josko yrittäis puhua ulkomaanmatkaa ;D

Aina jotain jää kun kirjoitan puhelimella niin ei jaksa selata ylös päin ja katsoa mitä oli toiset kirjoittanut ja kaikkea ei muista..
Keisarinna,minkärotuinen koira teillä on.. Itse en ole mikään asian tuntia,mutta kiinnostaa,jos on vaikka joku rotu minkä tiedän ;D
Kesälomasta vielä sen verran että mies meni eilen sanomaan etten ihmettele jos postissa tulee joku kirja,että se on ihan oikeaan osoitteeseen että on sen tilannu.. Kysyin jaa mikä kirja,niin vastaus oli "näät sitten,se on kesälomaa varten" ja se tietää että enhän mä nyt pysy housuissani,kun oon muutenkin malttamaton ja nyt kun en edes tiedä mitä odottaa.. ;)

Niin tota munkin piti kysyä että mihin zonja on reissamassa :D Me lomaillaan kanssa heinäkuussa,mulla koko kuukausi lomaa ja miehellä 2 vikaa viikkoa ja sitten elokuun 2 ekaa.. Me kanssa varmaan jossain käydään,kotimaan matkailua ollaan kesäisin yleensä harrastettu.. Valitaan kohde ja ajellaan pikkuteitä ja pysähdytään kaiken laisilla syrjäisillä nähtävyyksillä.. Se on kyllä avartavaa kun tulee käytyä paikoissa joista ei ole edes tiennyt.. Ja joku huvipuisto reissu ollaan aina tehty,nyt viimeisimpinä kesinä on tullut käytyä power parkissa.. Meillä kanssa esikoisen synttärit kesäkuussa.. Ja sitten tosiaan ultraa ja neuvolaa ja juhannuskin,jolloin mies tosin päivystää,mutta me pojan kanssa lähetään saareen mökille..

Mulla nyt raskausviikkoja 17 ja tosiaan meinas jo huoli nousta tosi korkealle,mutta äsken olin kyllä tuntevani jotain liikettä,joten vähän huojentui olo :) Toki jos en ton enempää tunne niin torstaina silti pyydän kuulla sydänäänet,mutta toki jos hirveästi alkaa mylläämään niin maltan odottaa omaa neuvolaa.. Kävi kyllä jo mielessä soittaa ja pyytää aikaa heti.. Tää lapsi osaa kyllä olla hankala,alkuraskaudesta pelotteli verenvuodolla ja nyt pitää tollaisia taukoja potkuissa.. Vähän pelottaa millainen riiviö siitä tulee,kun esikoinen on ollut aina niin helppo ja nytkin kun on selvästi havaittavissa 2v uhmaa niin se on toistaseksi sellaista että saattaa jostain asiasta sanoa vastaan ja pahimmillaan jopa karjua ehkä korkeintaan 5 minuuttia ja sitten se on siinä se kohtaus :D Tai sitten se harjoittelee ja on ihan mahdoton sitten syksyllä kun vauva syntyy..
Meillä neuvolassa ei tehdä itse mitään tai toki itse pissaan kuppiin,mutta senkin sitten neuvola täti katsoo ja vaa'alla käyn itse ja sanon lukeman tädille.. Onko muilla jo työnimi vauvalle? Meillä on "Pöpi" :D esikoisen mielestä vauva on pöpi,kun isi sanoi että äiti on vähän pöhkö ja sanoin sitten että isi tässä pöpi on ja sitten ehdotettiin että vai onko poika pöpi,niin poika näytti vauvaa ja sanoi "pöpi" sitten päätettiin että se on sitten pöpi..

Mulla tossa neuvolassa täti tekee kaiken eli ottaa hempan, verenpaineet, pissan kattoo ja käskee puntarille. Ja tietenki noi äänten kuuntelu ja juttelu on yks. Tossa neuvolassa on kans vaa yks äitiysneuvolan työntekijä ja kaks lasten puolella ja lääkäri tulee vissiin tiettyinä aikoina vaan. Täällä ei ainakaan enää tehdä sitä sisätutkimusta ellei oo tarvetta eli jos supistelee ni sitte tehää. Se on sitä uutta ja parempaa hoitoa, mut en mä kyl tajuu miks sitä lääkäriä sitte enää tarttee ku hoitaja voi kuunnella ne sydänäänet. No, enhän minä noista päätä :D
Zonja, mihin meette? :) Me tehää vasta heinäkuussa matka korkeasaareen ku kesäkuu on niin täynnä, on esikoisen synttäriä, koiran näyttelyä ja ultraa ja neuvolaa. :D pitäs vaa nyt ilmottaa toi koira sinne et pääsee mahansa kanssa juoksee :D

Mä jouduin siirtää neuvolaa, nyt se on vasta 28.5. :S pöh, oisin halunnu jo ens viikolla mut ens viikolla on samana päivänä hammaslääkäri ja mun viimeset kaks reikää korjataan eikä mun enää tartte mennä sinne, ni en viittiny perua. Jee! :D Ja jos alkaa mietityttää, ni voi kävellä neuvolaan ja kysyä siltä tätiltä onko sillä aikaa kuunnella sydänäänet jos huolettaa.

Musta tuli pojan odotus aikana herkkä ja se ei paljon "korjaantunut" tässä välissä,vaan aikasempaa herkemmin liikuttuu jostain telkka ohjelmasta tai liikuttavasta jutusta lehdessä.. Toki just odotus aikana, sekä esikoisen että tässä tippa nousee linssiin asioista joissa ei nää edes itse mitään herkistymisen aihetta, vaikka siitä että ulkona on lintu.. Ja sellainen onnesta kyynelehtiminen on herkempää.. Sama on ehkä sellaisen hyvän olon tunteen kanssa.. Saattaa tulla tosi herkästi sellainen tunne että "just nyt olen kaikista onnellisin ja haluaisin jäädä tähän hetkeen" ja hetki saattaa olla siis vaikka se että odottaa hissiä tai istuu vessassa eli ei mikään oikeasti hohdokas ja ihana hetki.. ;D
