Turvaistuimista
Onko olemassa turvaistuinta mihin voisi laittaa jo kahdeksan kiloisen? Kun nopeesti katottuna kaikki alkaa 9kg eteenpäin.

Vastaa
Listaa uusin ensinLintu4, näppäilen puhelimella, niin en nää tällä juuri mitään ylimääräistä :)

Niin no ei meillä toi istuminen tuota vaikeuksia kun käveleekin jo, kyseessä siis 1v1kk...

Meidänkin istuin on lapsella nyt selkä menosuuntaan, mutta saa myös kasvot menosuuntaan. Enkä itsekkään laittaisi pientö vauvaa istuimeen ihan heti, vaikka painoa olisikin 6-10kg. Meillä pieni miäs on nyt 2kk ja painaa n.6kg ellei enemmänkin! Koppa siis vinkui tuossa talvella, mutta nyt kun vaatteita vähennettiin niin mahtuu taas. Kaukaloitakin on eri kokoisia! Mut alle 6kk ikäistä en laittais. Pitää kyetä istumaan ilman tukea.

Meillä istuin 0-25kg. Selkä menpsuuntaan. Saa myös toistepäin. Ite en kyllä vastasyntynyttä laittais mut juuri 8kg paikkeilta eteenpäin.

http://www.lastenturva.fi/tuote/britax-dualfix-turvaistuin-0-18kg/4000984106619/
Tuossa tuollainen mut en usko olevan kannattava ostos jos kaukalosta ootte siirtymässä pois.
Käykää kokeilemassa erilaisia turvaistuimia. Ei se kiloraja ole sinänsä kiveen kirjoitettu. Jos lapsi on niin pitkä ettei kaukaloon mahdu, niin isompaanhan hänet on siirrettävä. Pääasia, että löydätte teille sopivan ratkaisun uudeksi penkiksi.

Meillä lapsi siirtyi 7-8kg kohdalla turvaistuimeen. Ikää silloin oli n.10kk. Istui siis hyvin. Siro tyttö ollut aina, 1v 6kk neuvolassa oli vähän yli 9kg. Istuin on besafe isi zombi. Näppärä, melko pieni, tukeva koppa, saa kallistettua jos lapsi nukahtaa, helposti irrotettavat päälliset, kiinnittyy autoon tosi tukevasti ym.

---
