Minä syön itse kira - kokemuksia?
Tää on siis se sormiruokailua käsittelevä kirja. Suomalaisten kirjoittama ja täkäläiset ravitsemusohjeet. Onko tuttu kirja jollekin? Mieskin on sitä mieltä, että ostetaan.Mutta en ole kirjaa käsissäni pidellyt, ja oli jo hilkulla että olisin netistä ostanut, ja noutanut, mutta me ei mentykään Helsinkiin tänään. Tapiolaan ei viitsi mennä, kun sinne rakennetaan metroa, ja bussit kulkee ihan tuntemattomia reittejä. Mun pitäis varmaan opetella reittioppaan yhtä taitavaksi käyttäjäksi kuin meidän esikoinen on.

Vastaa
Listaa uusin ensinOk.

No siinä määrin, että jos parsakaali ja liha on ollut sormin syötävää, on saattanut peruna olla muusi muodossa, jolloin ollaan joko lastattu valmis annos lusikkaan tai syötetty. Mut sorminkin voi syödä keittoja ja muusia. Lapset on fiksuja ja me aikuiset ajatellaan, ettei jotain voi syödä.

Ookk carata yhdistänyt sormiruokailua ja soseiden tarjoamista?
Ite ilmoittauduin vauvanruokakurssille. Siinä käydään ravitsemuksellisesti läpi, mitä minkin ikäiselle voi tarjota, ja tehdään soseita. Jokaisen lapsen (3) kohdalla olen tällä kurssilla ollut, noin seitsemän vuoden sykleissä.

Mulla ei sitä kirjaa ole, mut useinhan niitä on helppoa soveltaa. Jättää siis suola ja mausteet ja mm.kielletyt ruoka-aineet pois. Luomuruokaa lapselle kirja on kiva, siellä on reseptejä. Osa sopii mainiosti sormiruokailuunkin. Hinta ollut nyt kaupoissa 10€

Onko joku soveltanut Minä syön itse-kirjan reseptejä?
Aika monet niistä vaikuttaa olevan yli 1-vuotiaille.

Nyt on kumpikin kirja noudettu kirjastosta.
Minä syön itse- sitä oon hieman vilkuillut.

Varmasti kannattavaa. Nyt voit ainakin silmäillä molemmat kirjat läpi ja ostaa sitten vaikka omaksi sen, mikä miellytti enemmän :)

Päätin ottaa "maanläheisemmän" tavan tutustua tähän sormiruokailuun, ja varasin kirjastosta tän suomalaisen sekä sitten Omin sormin suuhun -kirjan.

Mä tilasin ton Omin sormin suuhun kirjan CDON.COM:sta. Oli siellä muistaakseni halvempi, kuin kirjakaupassa.

Tätähän ei sitten ollut Helsingin keskustan Akateemisessa.

Omin sormin suuhun-kirjan koen itse vähän sellaisena sormiruokailun raamattuna. Siellä on käytännössä kaikkeen vastaus ja minulle se ja netti on ollut riittävät tiedon lähteet. Fb:ssä on sormiruokailijoille ryhmä, kannattaa liittyä. Sieltä voi saada vinkkejä.

Kirjastosta tuon saisi lainaksi, mutta täälläpäin ei kovin monta kappaletta kierrossa ole, jos ymmärsin oikein. Omin sormin suuhun sitäkin varmaan kirjastossa on saatavilla.
Onko tietoa muista suomennetuista tai suomenkielisistä asiaa koskevista kirjoista?

Mä kun esikkoa odotin, niin tiesin, että jos kaikki menee hyvin ja vauva on terve, niin meillä sormiruokaillaan. Tutustuin aiheeseen, haalin kirjoja ja tutkin nettiä. Mietin tuota kirjaa ja kirjaa Omin sormin suuhun. Päädyin jälkimmäiseen ja olen ollut enemmän, kuin tyytyväinen. Löytyiskö kirjaa kirjastosta lainaksi? Saisit tutustua/lukea ja sit käydä ostassa oman, jos miellytti? Itse pidin tuota toista kirjaa kattavampana/monipuolisempana.

Niin kirja siis, ihme ettei kirahvi.
